Історія виникнення професії

Професія «продавець» – одна з найстаріших. Корені її глибоко вростають в історію людської цивілізації. Купівля-продаж існує дуже давно. Доісторична людина, наприклад, обмінювала вбитого оленя на намисто з красивих мушль. Потім з’явився посередник-торговець, який перевозив товари, виготовлені іншими людьми, з місця на місце. Пересувна торгівля протягом багатьох століть залишалась основним видом торгівлі. У західній Європі, наприклад, успішно розвивалася зовнішня морська і внутрішня сухопутна торгівля.

                                                                            Морська торгівля. Середні віки

Зрушення в сільському господарстві, ремеслах і промисловості України зумовлювали пожвавлення торгівлі. Взагалі, розвиток ремесла та збільшення міст сприяли такому зростанню. У Західній Європі, наприклад, успішно розвивалася зовнішня морська і внутрішня сухопутна торгівля. Вже в ХІ – ХІІ ст. чітко визначилися її основні центри – Венеція, Генуя, Піза. Північно-італійські купці витіснили з середньо морських торгових шляхів візантійців і арабів. З портів Близького Сходу європейці привозили товари з Індії, Китаю, Сирії та інших азіатських країн.

                                                                        Китайський торговець тканинами

Наприкінці ХІV ст. венеціанці відтіснили генуезців з басейну Чорного моря та Кавказу. З Леванту (Сходу) купці привозили в Західну Європу шовк, прянощі та предмети розкоші – дорогі тканини (парчу, оксамит), ювелірні вироби, тропічні та субтропічні продукти, з Причорномор’я – рибу, ікру, сіль, шкіру, зерно, хутро, невільників, в тому числі з України, яких італійським купцям поставляли татарські людолови.

Товарами Сходу та виробами європейських ремісників італійські купці забезпечували феодалів Західної Європи, одержуючи за них казкові прибутки золотом і сріблом, наприклад, 1 г перцю коштував 1 г золота. Проте Східна торгівля зазнала нищівного удару від турків, які в 1453 р. захопила Константинополь.

                                                             Перша морська експедиція з Європи в Індію, 1497

У 1457 р. були виселені генуезькі та венеціанські торгові факторії з Криму і Чорномор’я. Так поступово витіснили італійців з Близького Сходу. Важливе значення для Західної Європи мала також торгівля на Балтійському і Північному морях, річках Ельбі, Одеру, Рейні, Дунаї та ін. Купці скуповували і з вигодою перепродували льон, худобу, шкури, хутро, сало, хліб, рибу, сіль, металеві ремісничі вироби. Провідна роль у північній торгівлі належала Гамбургу, Любеку, Бремену, Лондону.

У ХІV – ХV ст. до Ганзейського союзу входило 160 міст, у тому числі Новгород Великий, Гданськ, Рига. Керівництво Ганзи знаходилося в Любеку. Купці цього союзу мали ряд привілеїв. На ярмарку ніхто не мав права конфіскувати у них товари за борги та злочини. Ніхто, крім ганзейських купців, не смів перевозити товари Балтійським і Північним морями.

                                                                                         Торгівля, XVI ст.

У середні віки розвивалася і набула широкого розповсюдження сухопутна торгівля. Відомий шовковий шлях від Китаю до Європи простягнувся на кільканадцять тисяч кілометрів. Каравани верблюдів, навантажені товарами, перетинали вздовж і поперек азіатський і африканський континенти. У Європі сухопутна торгівля також набула великого значення, незважаючи на численні труднощі та небезпеки. У феодальній Європі не було битих шляхів, їх ніхто не ремонтував. На купців постійно нападали ватаги розбійників. Купці на кожному кроці сплачували мита. За таких обставин товар дорожчав у десятки разів. І все ж сухопутна торгівля зростала і була прибутковою.

Професія продавця відноситься до однієї з найбільш затребуваних, адже з кожним роком кількість товарів зростає і збільшується кількість торговельних підприємств. Навіть розвиток інтернету і онлайн-торгівлі не може скасувати потреби в людях даної спеціальності, хоча сама професія з появою ПК сильно модернізувалас

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.